Tojásválság az Egyesült Államokban

images.jpeg


🥚 Tojásválság az USA-ban: Miközben a tyúkok milliói pusztulnak el, a legnagyobb tojásgyártó cég óriási nyereséget termel


Forrás: The Washington Post, 2025. április 9.

🦠 A válság háttere – madárinfluenza-járvány

Az Egyesült Államokban tomboló madárinfluenza-járvány következményeként több mint 120 millió tojótyúkot kellett levágni 2022 óta. Ez jelentős mértékben visszavetette a tojástermelést, a kínálat csökkent, és a tojásárak az egekbe szöktek, történelmi rekordokat döntve.


📈 A Cal-Maine szárnyal

A Mississippi állambeli Cal-Maine Foods, az Egyesült Államok legnagyobb tojástermelő vállalata, 2025 első negyedévében 509 millió dollár nyereséget ért el, ami háromszorosa az előző év azonos időszakának.

A cég az elmúlt három évben „példátlan profitnövekedést” könyvelt el – éppen azóta, hogy a járvány kitört. A kereslet megmaradt, miközben a kínálat csökkent, így:

  • A tojás darabára 1,30 dollárról 4,06 dollárra emelkedett.

  • Eközben a takarmányköltségek viszonylag stabilak maradtak.

A vállalat tehát jelentős árréssel tudta értékesíteni a termékeit.


💵 Állami támogatás a csúcson – kétszeresen is jól járnak

A Cal-Maine és más nagy tojástermelők több tízmillió dollár értékű támogatást is kaptak az Amerikai Mezőgazdasági Minisztériumtól (USDA), hogy újratelepítsék az állományaikat a járvány után. A Cal-Maine két alkalommal is részesült ebben a segélyprogramban.

Ezzel a cég egy időben:

  • Többszörösére emelte a fogyasztói árakat, miközben

  • állami kompenzációban is részesült, ami tovább növelte nyereségét.

Ez sok kritikát váltott ki – egyesek szerint a cégek „duplán nyertek a válságon”, miközben a lakosság magas árakkal kénytelen szembenézni.


🔍 Miért kritikus a helyzet?

  • A fogyasztók nehezen viselik a megugró tojásárakat – különösen az alacsony jövedelmű háztartások.

  • A piac torzulása a versenytársakat is hátrányosan érinti – kisebb cégek nem tudnak olyan gyorsan újraépülni, mint a tőkeerős nagyvállalatok.

  • Etikai kérdések is felmerülnek: indokolt-e a nyereség maximalizálása válság idején?


🧾 Összefoglalás

A tojásválság jól példázza, hogy egy mezőgazdasági vagy egészségügyi válság hogyan eredményezhet óriási piaci koncentrációt és nyereséget a nagy szereplőknek, miközben a lakosság a költségeket viseli. A Cal-Maine példája különösen figyelemre méltó: egyszerre élvezheti a magas árakat és az állami támogatásokat.

 

Címkék: politika